su Ari Vatenen
Airijoje su Ari Vatenen

Vigilijus Sadauskas su Michael Schumacher
Dubline su Michael Schumacher

Vigilijus Sadauskas su Stanley H. Backaitis
JAV su Stanley H. Backaitis

Lietuvos vairuotojų sąjunga

Lietuvos automobilių inžinierių sąjunga

Saugaus eismo edukacinio projekto "Eismo klasė" svetainė

Pasaulinė finansų krizė

Kadangi krizė Jungtinėse Amerikos Valstijose įvyko dėl išvestinių finansinių instrumentų, tai nelabai kas turi žalią supratimą apie tai. Bet nori žinoti, kur šuo pakastas. Visą krizės genezę galima pailiustruoti viena gana linksma istorija.

Įsivaizduokite, kad jūs dar su dviem draugais skrendate lėktuvu ir smagiai leidžiate laiką kilnodami taureles. Ir taip bekilnodami įsisiautėjate, kad net nepastebit, kaip kabinėjatės prie keleivių, į kampą įspaudžiat stiuardeses, nuplėšiat tualeto duris. Ekipažas neiškenčia ir pro bagažo liuką jus visus išmeta lauk. Į vandenyną. Laimei, arti buvo negyvenama sala.

Jūs nuplaukiat iki jos ir apsigyvenate. Kadangi sala negyvenama, tai įdomumo dėlei įkuriat čia valstybę JAV (Jaunų Alkoholikų Valstybė). Juk kilmės priežastis ir buvo alkoholis.

Jūsų bagažas, aišku, liko lėktuve. Bet tualeto duris jus vis dėlto prigriebėt. Daugiau materialiu aktyvų jūsų saloje nėra. Kaip bebūtu keista, bet jūsų piniginėje yra per stebuklą užsilikę 100 dolerių. Rezultate JAV turi nefinansinių aktyvų - duris; ir finansinių aktyvų - pinigų kiekis - jūsų 100 USD. Dar kitaip galima pasakyti, kad jūsų turimas nefinansinis aktyvas vertas 100 USD.

Kai išsiblaivote, jūs nusprendžiate įsikurti. Vienas iš jūsų pasirodo itin greitas ir pareiškia, kad įkuria banką (Bankininkas). Ir išplatina pranešimą, kad renka iš piliečių indelius su 3% metinių palūkanų. Jus mielai dedate pinigus i banką. Bankininkas bloknote nusibraižo grafas. Užrašo "Depozitas". Trečias jūsų draugas irgi ne iš kelmo spirtas. Jis ne be reikalo studijavo ekonomiką ir gerai žino, kaip iš jūsų išvilioti ir duris, ir 100 dolerių (Brokeris). Jis jums pasiūlo duoti jam 100 USD už 5% metinių. Brokeris paima bloknotą ir jame užrašo: "Obligacija 100-tui USD už 5%". Jus tiesiog šokinėjate iš džiaugsmo, kaip jums pasisekę. Einate i banką, paimat iš nuliūdusio Bankininko pinigus ir atiduodate juos Brokeriui, mainais į "Obligaciją". Brokeris ima 100 USD ir duoda juos vėl pralinksmėjusiam Bankininkui.

Tuo būtų galima viską ir baigti, bei užsiimti naudinga veikla. Pavyzdžiui, palme pakrėsti ar moliuskų pasigaudyti, žodžiu, užsidirbti pragyvenimui. Bet Brokeris nebūtų brokeris. Jis gi finansų genijus ir nelinkęs sėdėti rankų sudėjęs (t. y. krėsti palmes). Jis prieina prie jūsų ir pasiūlo užsidirbti dar 1% metinių be papildomos rizikos. Jo planas labai paprastas: pasiimti iš banko 100 USD kreditą už 4% ir nusipirkti iš Brokerio dar vieną obligaciją su 5% metinių palūkanų. Maža to, jis tiesiog bekalbėdamas išrašo antrą obligaciją ir mojuoja jums prieš nosį. Ilgai negalvojat ir bėgat i banką kredito. Banke juk yra pinigų. Gaunat pinigus (jau kaip kreditą) ir atiduodat juos Brokeriui už antrą obligaciją. Dabar jūs turite kišenėje obligacijų už 200 USD ir kiekviena su 5% metinių. Brokeris neša pinigus į banką. Jo depozite jau 200 dolerių.

Manote, kad Brokeris čia ir sustojo. Aha, tuoj... Jis jau išrašė jums trečią obligaciją. Jūs užstatote antrą obligaciją banke ir gaunate kreditą. Ratas sukasi visą dieną. Vakare jūs jau turite obligacijų už 5000 dolerių, o pas brokerį banko depozite irgi 5000 USD. Dabar brokeris siūlosi nupirkti iš jūsų duris už 100 dolerių. Bet jūs irgi ne vakar gimęs. Durys tai vienos... Jūs pakeliat kainą iki 1000 USD. Brokeris sutinka. Jis paskutiniame bloknoto lapelyje išrašo bankininkui pavedimą pervesti jums 1000 USD ir pasiima duris. Gerai pasikaustęs buhalteris iš Oksfordo, pamatęs tokius popierius, greitai pasakys, kad JAV dabar turi materialinių aktyvų už 1000 USD durų pavidalu; ir 10 000 USD finansinių aktyvų depozitais ir obligacijomis. Bendras šalies turtas per parą padidėjo 110 kartų.

Mažiau išsilavinęs žmogus pastebės, kad trys kvailiai, vietoj to, kad prisiskintų kokosų ir bananų, visą dieną plėšia bloknotų lapus. O turto kaip buvo vienos tualeto durys ir 100 dolerių, tai tiek ir liko. Bet kuris iš šių stebėtojų teisus, spręsti skaitytojams... O mechanizmas ne vienam jau žinomas iš praktikos. Jei tęsti šią istoriją toliau, tai pamatysime, kad atėjus kreditų padengimo laikui, jūs negalite jų padengti, nes neturite nė cento grynųjų. Tenka Bankininkui atiduoti užstatytas obligacijas. Bet Brokeris irgi neturi grynųjų, kad išpirktų obligacijas. Jų vertė lygi nuliui. Durys pereina į Bankininko rankas. Štai ir turime Pasaulinę salos finansų krizę, kurios esmė yra visiškai teisėtais būdais iš savininko atimta nuosavybė.


Paruošta pagal Internete cirkuliuojančią informaciją.

Į ankstesnį puslapį: Žiniasklaidai